×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۲۴ مهر - ۱۳۹۸  
true
true
شتاب حرکت علمی کشور به هیچ وجه کند یا متوقف نشود

شتاب حرکت علمی کشور به هیچ وجه کند یا متوقف نشود

رهبر معظم انقلاب اسلامی تاکید کرد: شتاب حرکت علمی کشور نباید کاهش یابد و یا متوقف شود، بلکه این شتاب باید برای سال های طولانی و تا رسیدن به نقطه ی اوج علمی حفظ و تقویت شود.

به گزارش پایگاه خبری مغان، حضرت آیت الله خامنه ای صبح امروز (چهارشنبه) در دیدار مسئولان و محققان ستاد توسعه ی علوم و فناوری های شناختی، وزیر علوم، رؤسا و اساتید دانشگاه های مرتبط، با اشاره به تأثیرگذاری علوم شناختی در عرصه های علمی، پزشکی، اجتماعی و اقتصادی، بر لزوم تلاش همه جانبه و شبانه روزی برای پیشرفت بیش از پیش در این علوم تأکید کردند و گفتند: شتاب حرکت علمی کشور نباید کاهش یابد و یا متوقف شود، بلکه این شتاب باید برای سال های طولانی و تا رسیدن به نقطه ی اوج علمی حفظ و تقویت شود.

پیشرفت علم انسان را به معرفت الهی نزدیک تر می کند

رهبر معظم انقلاب اسلامی با قدردانی از زحمات و دستاوردهای علمی مسئولان و دانشمندان ستاد توسعه ی علوم شناختی افزودند: پیشرفت های علمی بشر و گشوده شدن دریچه های جدید برای شناخت بیشتر از نظم عجیب و پیچیدگی های حیرت آور عالم خلقت، مستلزم شکرگزاری است، زیرا انسان را به معرفت الهی نزدیک تر می کند.

ایشان خاطرنشان کردند: هر یک از این دریچه های علم و دانش که از جانب خداوند به روی بشر باز می شود، زمینه ساز تحولات شگرف و جدید در زندگی انسان ها است، بنابراین هر ملتی که از دانش های جدید و فناوری های مرتبط با آن عقب بماند، سرنوشتی جز عقب ماندگی، ذلیل شدن و استعمار از جانب قدرت ها نخواهد داشت.

دانشمندان ما شب و روز نشناسند

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: علت تأکیدهای مکرر بر موضوع علم و پیشرفت علمی همین موضوع است؛ بنابراین دانشمندان و محققان و مراکز علمی و پژوهشی برای ادامه ی پُرشتاب حرکت علمی کشور به خصوص در زمینه ی علوم جدید، باید با توکل به خدا و با نیت الهی، از جان مایه بگذارند و شب و روز نشناسند و مسئولان کشور به ویژه دولت نیز باید به این موضوع توجه جدی داشته باشند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی حرکت علمی کشور در ۲۰ سال اخیر را خوب توصیف کردند و گفتند: شتاب این حرکت علمی نباید کاهش یابد بلکه این شتاب باید برای ۲۰ تا ۳۰ سال آینده حفظ و تقویت شود تا به نقطه ی اوج برسیم.

نباید به حد کنونی پیشرفت های علمی قانع بود

ایشان با تأکید بر اینکه نباید به حد کنونیِ پیشرفت های علمی قانع بود، افزودند: اگر اندکی از کاروان حرکت علمی دنیا عقب بمانیم، دیگر به این کاروان و قله های علمی نخواهیم رسید، بنابراین هیچ گونه توقفی در زمینه ی حرکت علمی نباید ایجاد شود.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به مسائل مربوط به بودجه ی مراکز فرهنگی و علمی کشور و اظهارات مسئولان اجرایی مبنی بر مشکلات اقتصادی، گفتند: من در جریان مشکلات هستم اما معتقدم کشوری که همت کند، حتی می تواند در بحبوحه ی مشکلات سیاسی و اقتصادی نیز کارهای بزرگی انجام دهد.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به نمونه های تاریخی در برخی کشورها که در شرایط بسیار سخت، سنگ بناهای علمی بزرگی را پایه گذاری کردند، افزودند: شرایط امروز ما به سختیِ تلاطم های آن کشورها نیست، بنابراین می توانیم پایه های مستحکم علمی را بنا بگذاریم.

از شاگردی کردن نزد دیگران ننگمان نمی آید بلکه از «همیشه شاگرد ماندن» ننگمان می آید

حضرت آیت الله خامنه ای در ادامه، دو توصیه هم بیان کردند؛ توصیه ی اول اینکه برای پیشرفت علمی از همه ی توانایی های غربی ها استفاده کنید و از شاگردی کردن و یاد گرفتن هرگز پرهیز نکنید، زیرا ما از شاگردی کردن ننگمان نمی آید بلکه از «همیشه شاگرد ماندن» ننگمان می آید.

رهبر انقلاب اسلامی در توصیه ی دوم خود گفتند: هیچ گاه به برنامه ها و توصیه های غربی ها اعتماد نکنید.

به توصیه هایی غربی اعتماد نکنید

ایشان با تأکید بر اینکه همواره باید به توصیه ی غربی ها با سوءظن نگریسته شود، افزودند: کشورهای غربی که امروز بیشترین پیشرفت ها را در زمینه ی علوم جدید دارند، بیشترین جنایات را نیز در طول تاریخ بر ضد ملت ها مرتکب شده اند.

رهبر انقلاب اسلامی، مسئولان ستاد توسعه ی علوم شناختی را به تعیین اولویت ها و هدف های لازم نیز توصیه کردند و گفتند: در همه ی عرصه های علوم شناختی، ابتدا باید هدف گذاری ها مشخص و سپس طرح و پروژه، تعریف شود و در اختیار پژوهشگر و محقق قرار گیرد.

به گونه ای حرکت کنید که زمینه ی معرفت بیشتر خداوند حاصل شود

حضرت آیت الله خامنه ای، لزوم تعریف یک راهبرد بومی برای پیشبرد علوم شناختی را مورد تأکید قرار دادند و در پایان خاطرنشان کردند: در مسیر شناخت این علوم که با استدلال و منطق سروکار دارد، به گونه ای حرکت کنید که زمینه ی معرفت بیشتر خداوند حاصل شود.

پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، دکتر کمال خرازی از پروژه های ستاد توسعه ی علوم شناختی و اهداف، آثار و کارکردهای این پروژه ها در بخش سلامت، اقتصاد و ابعاد مختلف پیشرفت علمی کشور گزارش داد و گفت: در ایران، ظرفیت سازی انسانی و فناوریِ بسیار خوبی در این شاخه از علوم انجام شده و ایران در ردیف برترین های منطقه و کشورهای پیشرو دنیا است.

آقای خرازی به برنامه های ستاد توسعه ی علوم شناختی برای «معرفی و ترویج علوم شناختی»، «کشف استعدادهای برتر دانش آموزی و دانشجویی و سوق دادن آن ها به سمت علوم شناختی»، «حمایت از کتاب های منتشرشده در حوزه ی علوم شناختی» و «تبادلات علمی در سطح جهانی»، اشاره کرد از توسعه ی زیرساخت علوم و فناوری های شناختی در سراسر کشور و راه اندازی آزمایشگاه های لازم به ویژه آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز به عنوان یک دستاورد بزرگ یاد کرد و درباره ی چند پروژه ی بزرگ و ملی در حوزه ی علوم شناختی توضیح داد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false