×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲ شهریور - ۱۳۹۸  
true
true
حجت‌ الاسلام و المسلمین رئیسی به ریاست قوه قضائیه منصوب شد

حجت‌ الاسلام و المسلمین رئیسی به ریاست قوه قضائیه منصوب شد

حجت‌ الاسلام و المسلمین رئیسی

حضرت آیت‌ الله خامنه‌ ای در حکمی حجت‌ الاسلام و المسلمین رئیسی را به‌ عنوان رئیس قوه قضائیه منصوب کردند.

به گزارش پایگاه خبری مغان، رهبر معظم انقلاب اسلامی در حکمی حجت‌ الاسلام و المسلمین رئیسی را به ریاست قوه‌ ی قضائیه منصوب کردند.

حضرت آیت الله خامنه ای در این حکم با تأکید بر لزوم تحول در قوه‌ ی قضائیه و آغاز پرقدرت دوران جدیدی که زیبنده‌ ی گام دوم انقلاب باشد، از فقاهت، دانش، تجربه، سلامت، امانت و کارآمدی حجت‌ الاسلام و المسلمین رئیسی در مقاطع گوناگون خدمت و سوابق طولانی ایشان در قوه‌ ی قضائیه و آشنایی کامل با همه‌ ی زوایای آن، به عنوان دلایل این انتخاب یاد، و در ادامه هشت توصیه مهم خطاب به رئیس جدید قوه‌ ی قضائیه بیان کردند.

متن حکم رهبر معظم انقلاب اسلامی به این شرح است:

بسم الله الرّحمن الرّحیم

جناب مستطاب حجت‌ الاسلام و المسلمین آقای حاج سید ابراهیم رئیسی دامت برکاته

آغاز دهه‌ ی پنجم انقلاب و گذشت چهل سال از تشکیل دادگستری مبتنی بر فقه و حقوق اسلامی، ایجاب می کند که با تکیه بر تجربه‌ ها و دستاوردها و رهنمودهای انباشته در این نصاب زمانی، تحوّلی متناسب با نیازها و پیشرفت ها و تنگناها در قوه‌ ی قضائیه صورت گیرد و دستگاه عدالت با نَفَسی تازه و انگیزه‌ ای مضاعف و نظم و تدبیری حکمت‌ آمیز، دوران جدیدی را که زیبنده‌ ی گام دوم انقلاب است، با قدرت و جدیت آغاز کند.

اینجانب برای تحقق این مقصود حیاتی، جنابعالی را برگزیده‌ ام که دارای سوابق طولانی در سطوح مختلف قوه‌ ی قضائیه و آشنا با همه‌ ی زوایای آن می باشید و از طرفی در کنار فقاهت از تحصیلات حقوقی و دانش و تجربه در این عرصه مهم برخوردارید، و سلامت و امانت و کارآمدی خود را در مقاطع گوناگون خدمت نشان داده‌ اید.

سند تحول قضایی پیشنهادی جنابعالی را ملاحظه کردم. بر اساس مشورتها و نظرات کارشناسی، آنرا مفید و کارساز می دانم. با این حال چند نکته را مؤکداً به جنابعالی سفارش می کنم.

توصیه های رهبر انقلاب اسلامی به رئیس جدید قوه قضائیه:

نخست آنکه برای همه‌ ی فصول این سند و بندهای ذیل آنها، زمان تعیین کنید و خود و همکارانتان را بر پایبندی به سرآمد برنامه الزام نمایید. در زمان بندی ها نه عجله و نه مماطله نباید راه داده شود.

دوم آنکه در همه‌ ی فصول تحول، مردمی بودن و انقلابی بودن و ضد فساد بودن را رعایت کنید.

سوم آنکه عنصر نیروی انسانی صالح را در رأس عوامل تحول و پیشرفت قوه بدانید. سلامت قضات و پاکی دامن آنان از هر گونه فساد، شرط لازم و اوّل برای همه توفیقات شما است. در ریشه‌ کنی فساد از درون قوه که مایه‌ ی مباهات شما و سرافرازی اکثریت قضات دادگاهها و دادسراها است، هیچ تردید و درنگ نکنید.

چهارم آنکه گسترش عدل و احیاء حقوق عامه و آزادی های مشروع و نظارت بر اعمال قانون را که در شمار هدف های قوه قضائیه در قانون اساسی است در رأس برنامه‌ ها قرار دهید. این موجب اعتماد مردم و دلگرمی آنان به قوه قضائیه در حوادث و منازعات خواهد شد.

در برخورد قضایی ملاحظه‌ ی این و آن را نکنید

پنجم آنکه در برخورد قضایی ملاحظه‌ ی این و آن را نکنید

از جوانان صالح و انقلابی و فاضل در مسؤولیت های قوه قضائیه استفاده کنید

ششم آنکه از جوانان صالح و انقلابی و فاضل در مسؤولیت های قوه قضائیه استفاده کنید.

هفتم آنکه قاضی و دادگاه را عزیز بدارید. احساس عزت و شرافت در قاضی، سدّ محکمی در برابر انگیزه‌ ها و عوامل نفوذ و انحراف است.

هشتم آنکه همکاری با قوای مجریه و مقننه و هم‌ افزایی با آنان را که سفارش همیشگی اینجانب است در نظر داشته باشید. آنان نیز موظف به همراهی و همکاری با شمایند.

در پایان لازم می دانم از آیت‌ الله آملی لاریجانی بخاطر تلاشهای ارزشمندشان تشکر و قدردانی کنم و برای توفیق کامل جنابعالی و همکارانتان دست دعا و توسل به درگاه ربوبی بلند کنم و توجهات و دعای حضرت بقیه الله ارواحنا فداه را مسألت نمایم.

والسلام علیکم و رحمه الله
سیّدعلی خامنه‌ ای   
۱۶ اسفند ۱۳۹۷     

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false