×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲ شهریور - ۱۳۹۸  
true
true
عشایر مغان از کوچ زودهنگام خودداری کنند

عشایر مغان از کوچ زودهنگام خودداری کنند

کوچ

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل خواستار شد: کوچ  زودهنگام  سبب تخریب مراتع  می شود فلذا عشایر برای بهره برداری اصولی و جلوگیری از تخریب مراتع ییلاقی در زمان مقرر کوچ کنند. 

به گزارش پایگاه خبری مغان، شهامت هدایت مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل در گفت وگو با خبرنگاران اظهار داشت: همه دامداران و مرتعداران  استان که دارای پروانه چرای دام یا طرح مرتعداری هستند، زمان کوچ و ورود دام به مراتع ییلاقی را رعایت کنند.

وی با اشاره به صدمات کوچ بیش از موعد به مراتع استان اردبیل، خاطرنشان کرد: کوچ  زودهنگام عشایر سبب تخریب مراتع  می شود فلذا عشایر برای بهره برداری اصولی و جلوگیری از تخریب مراتع ییلاقی در زمان مقرر کوچ کنند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل گفت: : ورود دام بدون پروانه مرتعداری و دام مازاد بر ظرفیت قید شده در پروانه مرتعداری به مراتع به استناد تبصره ۲ ماده ۴۷ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، جرم محسوب شده و افراد متخلف از طریق مراجع قضایی تحت پیگرد قانونی قرار می گیرند.

دامداران پیش از زمان ورود دام به مراتع نسبت به پرداخت عوارض اقدام کنند

هدایت افزود: پروانه مرتعداری باید بر اساس مقررات موجود هر سال تمدید اعتبار شده باشد و دامداران پیش از زمان ورود دام به مراتع به اداره کل منابع طبیعی استان مراجعه و نسبت به پرداخت عوارض اقدام کنند.

وی با بیان اینکه رعایت نکردن مفاد پروانه مرتعداری تخلف محسوب شده و در صورت تکرار به ابطال  پروانه مرتعداری می انجامد، گفت: به همراه داشتن پروانه مرتعداری و یا سند قرارداد اجرای طرح مرتعداری و ارائه آن به ماموران حفاظتی ضروری است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل تصریح کرد: شورای اسلامی روستاها و بهره برداران مراتع موظف هستند ورود دام های غیر بومی و بدون مجوز به محدوده مراتع خود را در اسرع وقت به نزدیک ترین اداره یا واحد منابع طبیعی تابعه و یا به شماره تلفن ۱۵۰۴ اعلام کنند.

عشایر استان اردبیل (ایل شاهسون) با جمعیت ۶۶ هزار و ۵۰۰ نفری ، شش درصد جمعیت استان اردبیل را تشکیل می دهند که این ایل معمولا نیمی از سال را در قشلاق های مغان و نیمی دیگر را در ییلاق های ارتفاعات و در دامنه های سبلان، بزقوش و باغرو سپری می کنند.

بر اساس اعلام کارشناسان منابع طبیعی تاریخ ورود دام به مراتع ییلاقی استان اردبیل ۲۰ خرداد ماه است.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false