×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۱۴ اسفند - ۱۴۰۲  
true
true
عید نوروز در بیانات رهبر معظم انقلاب

عید نوروز در بیانات رهبر معظم انقلاب

عید نوروز

به گزارش پایگاه خبری مغان، پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله خامنه ای به مناسبت فرارسیدن عید نوروز ۹۸، گزیده‌ای از بیانات رهبر انقلاب درباره دیدگاه اسلامی نسبت به نوروز را منتشر کرد.

نوروز در روایات

محتوای دینی در همه حوادث زندگی انسان از جمله در عید نوروز وجود دارد

عید نوروز که یک عید علی‌الظاهر غیر دینی است، عید ملی است، جنبه‌ ی دینی و یادآوری دینی ندارد؛ اگرچه حالا در بعضی از روایات دارد که «النّیروز من ایّامنا»( بحار الأنوار، علامه مجلسی، ج ‌۵۲، ص ۳۰۸ ): از روزهای ماست – حالا نمی دانیم چقدر این روایات اعتبار و استحکام سندی دارد – اما محتوای دینی در همه‌ ی حوادث زندگی انسان وجود دارد؛ از جمله در این عید.

خوشبختانه مردم ما توجه دارند، دعا می خوانند، ذکر می گویند، در مشاهد مشرفه شرکت می کنند؛ حتّی کسانی که به شهرها و مراکزی می روند که علی‌الظاهر مشاهد مشرفه‌ ی معروف هم ندارد، آنجا اگر امامزاده‌ ای پیدا شود، ساعت تحویل را حتماً توی امامزاده می گذرانند؛ اگر مثلاً فرض کنید عید را به شیراز می روند، ساعت تحویل را در شاه‌ چراغ می روند؛ این یک عادت بسیار پسندیده‌ای است در بین مردم ما.

هرچه بتوان محتواهای دینی را در همه‌ ی حوادث زندگی و پدیده‌ های زندگی افزایش داد، این به نفع ماست. ۱۳۸۹/۰۱/۱۷

عید نوروز، روز اظهار عبودیت است

عید نوروز یک عید شرقی و حامل ارزشهای برجسته و ممتازی است. در واقع عید نوروز یک نماد است؛ نماد نوآوری و طراوت و جوانی و نشاط، همچنین نماد مهربانی و محبت به یکدیگر، سرکشیِ برادران از یکدیگر، محبت خانواده‌های خویشاوند به یکدیگر، محکم کردن روابط دوستی و مهربانی میان دوستان، آشنایان و زدودن کینه‌ ها؛ چون بهار مظهر طراوت است، مظهر نشاط است و همه‌ ی این معانی در واقع در بهار وجود دارد. و این یک امتیاز است برای ملت های ما که نوروز را آغاز سال نوِ خودشان قرار دادند، مبدأ تاریخ قرار دادند؛ به خاطر اینکه حامل این معانی برجسته است.

این جشن یک جشن ملی است؛ جزو اعیاد دینی نیست؛ لکن از سوی بزرگان شرع مقدس ما هم، نوروز مورد تأیید قرار گرفته. ما روایات متعددی داریم که در آنها از نوروز تجلیل شده و روز نوروز گرامی داشته شده. این موجب شده است که نوروز وسیله‌ ای بشود برای اظهار عبودیت انسانها در مقابل پروردگار و تواضع ما در مقابل پروردگار. در واقع فرصتی است برای اینکه انسان دل خود را با یاد خدا هم طراوت ببخشد. ۱۳۸۹/۰۱/۰۷

نوروز هر روزی است که در آن اتفاقی بزرگ افتاده باشد

معلّی‌ بن‌ خنیس خدمت حضرت می‌رود؛ اتفاقاً روز «نوروز» بوده است، حضرت به او می‌ فرمایند : «أتدری ما النیروز؟»( عوالی اللئالی، ابن ابی جمهور، ج‌۳، ص ۴۱ ) آیا می‌ دانی نوروز چیست؟

بعضی خیال می‌ کنند که حضرت در این روایت، تاریخ بیان کرده است! که در این روز، هبوط آدم اتّفاق افتاد، قضیه‌ ی نوح اتّفاق افتاد، ولایت امیرالمؤمنین علیه السّلام اتّفاق افتاد و چه و چه. برداشت من از این روایت، این نیست. من این طور می‌ فهمم که حضرت، «روز نو» را معنا می‌کنند. منظور این است: امروز را که مردم، «نوروز» گذاشته‌ اند، یعنی روزِ نو!

روزِ نو یعنی چه؟… روزی که شما در آن بتوانید اتّفاق بزرگی را محقَّق کنید، نوروز است. بعد، خود حضرت مثال می‌ زنند و می‌ فرمایند: آن روزی که جناب آدم و حوّا، پا بر روی زمین گذاشتند، نوروز بود؛ برای بنی آدم و نوع بشر، روز نویی بود.

روزی که حضرت نوح – بعد از توفان عالمگیر – کشتی خود را به ساحل نجات رساند، «نوروز» است؛ روز نویی است و داستان تازه‌ ای در زندگی بشر آغاز شده است.

روزی که قرآن بر پیغمبر نازل شد، روز نویی برای بشریت است – حقیقت قضیه همین است؛ روزی که قرآن برای بشر نازل می‌ شود، مقطعی در تاریخ است که برای انسانها روز نو است – روزی هم که امیرالمؤمنین علیه‌ السّلام به ولایت انتخاب شد، روز نو است…

بحث این است که هر روزی که این طور خصوصیاتی در آن اتّفاق بیفتد، روز نو و «نوروز» است؛ چه اوّل فروردین، چه هر روز دیگری از اوقات سال باشد.
۱۳۷۷/۰۱/۰۱

شرح دعای تحویل سال

همت مسلمان دستیابی به بهترین‌ ها در همه عرصه‌ ها است

در این دعایی که در آغاز هر سال، در هنگام تحویل، همه می خوانیم، این فِقره جالب توجه است که می فرماید:

«حوّل حالنا الی احسن الحال».( زاد المعاد – مفتاح الجنان، علامه مجلسی، ص ۳۲۸ ) نمی‌ فرماید ما را به روز نیکی، حال نیکی برسان؛ به پروردگار عرض می کند ما را به بهترین حالها، به بهترین روزها، به بهترین وضعیت ها برسان.

همت والای انسان مسلمان همین است که در همه‌ ی عرصه‌ ها به بهترین‌ها دست پیدا کند. ۱۳۸۹/۰۱/۰۱

شروع سال با دعا و یاد خداوند و زیارت ارزش دارد

نوروز برای ملت ما، امروز عبارت است از اوّلاً : توجّه مردم به خدا. اوّلِ تحویلِ سال که می‌ شود، مردم دعا می‌ خوانند، «یا محوّل الحول والاحوال» می‌ گویند، آغاز سال را با یاد خدا شروع می‌ کنند، توجّه خود را به خدا زیاد می‌کنند. این، ارزش است. ثانیاً نوروز را بهانه‌ ای برای دید و بازدید و رفع کدورت ها و کینه‌ ها و محبّت به یکدیگر قرار می‌ دهند. این همان برادری و عطوفت اسلامی و همان صله‌ ی رحم اسلام است؛ بسیار خوب است.

ضمناً نوروز را بهانه‌ ای برای زیارت اعتاب مقدّسه قرار می‌ دهند؛ به مشهد مسافرت می‌ کنند – که همیشه یکی از پرجمعیت‌ ترین اوقات سال در مشهد مقدّس، اوقات عید نوروز بوده است – این بسیار خوب است. ۱۳۷۷/۰۱/۰۱ 

درخواست بهترین حالات مخصوص حال شخصی نیست

در دعای پُرمغز [تحویل سال] از خدای متعال درخواست می‌ کنیم که حال ما را به بهترین حالات برگرداند. هرجا که باشیم و هرچه نیکویی در حال ما باشد، نیکوتر از آن هم هست. ما از خداوند متعال در این دعا، درخواست می‌ کنیم که حال ما را به بهترین حالات برساند. این درخواست، مخصوص حال شخصی نیست؛ بلکه درباره‌ ی کسان خود، ملت خود و در یک دایره‌ ی وسیع‌ تر، درباره‌ ی بشر و انسانیت است. ۱۳۷۷/۰۱/۰۱

آشتی با خدا و آشتی با مردم دو نشانه تحول حال انسان است

ما در دعای آغاز تحویل، از خدای متعال می‌ خواهیم که حالمان را به بهترین حال برگرداند… این‌ جا سؤال پیش می‌ آید که «نشانه و جهت این کامل شدن چیست و چگونه می‌ شود که انسان حالش بهتر می‌ گردد و به سمت کاملتر شدنْ پیش می‌ رود؟» من، دو عنوان را به عنوان نشانه عرض می‌ کنم.

این دو نشانه، عبارت است از سازش و آشتی با خدا و سازش و آشتی با مردم. ما، هر جا هستیم و هر کیفیّت حالی که داریم، باید به سمت اُنس و آشتی کردن با خدای متعال پیش برویم. یعنی گناهان را در رفتار خودمان جستجو کنیم و آنها را کنار بگذاریم…

سپس، آشتی با مردم، صفا با مردم، وفا با مردم، نیک‌ رفتاری با مردم و نیکوکاری با مردم را سرلوحه‌ ی رفتار خود قرار دهیم. در برابر هر کس که قرار می‌ گیریم، مخصوصاً اگر ضعیف باشد، به تصحیح رفتارمان با او بپردازیم و سعی‌ مان این باشد که با مردمِ خوب و بندگان خدا، حالت آشتی پیدا کنیم.

اگر در این جهت پیش برویم و خودمان را لحظه به لحظه پیراسته‌ تر کنیم، آن وقت، تحویل «حال» به «احسن حال» انجام گرفته است. نمی‌ گویم که «بهترین» خواهیم شد. اما ان‌ شاءاللَّه به سمت «بهترین» حرکت خواهیم کرد. ۱۳۷۳/۰۱/۰

عید نوروز فرصتی برای تحول درونی است

عید نوروز و تحویل سال جدید هجری شمسی و نزدیک شدن به ایام و لیالی مبارکه‌ ی ماه رمضان را، به همه‌ ی شما برادران و خواهران و آحاد ملت ایران و ایرانیانی که در نقاط دیگر زندگی می‌ کنند و همچنین به همه‌ ی مسلمین عالم، تبریک عرض می‌ کنم.

تحویل هر سال جدید شمسی – که با نوعی تحول در عالم طبیعت مصادف می‌ باشد – فرصتی است تا انسان به تحول درونی و اصلاح امور روحی و معنوی و فکری و مادّی خود بپردازد.

این دعای شریفی که به ما تعلیم داده‌اند، تا در آغاز سال بخوانیم، درس همین تحول است. در این دعا، از خدای متعال درخواست می‌ کنیم که در حال و وضعیت روحی و نفسانی ما، تحول و دگرگونی مبارکی را ایجاد کند.

ایجاد تحول کار خداست؛ اما ما موظفیم که برای این تحول در درون و در زندگی خود و در جهان، اقدام و تلاش کنیم و همت بگماریم. ۱۳۶۹/۰۱/۰۱


true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false